WordPress – administrácia

V tomto článku si bližšie priblížime administráciu vo WordPress. Administratívne rozhranie slúži na správu webstránky. V ňom môžete meniť nastavenia, pridávať články, stránky, multimédiá a spravovať používateľov.

wordpress-nastenka V hornej časti okna je lišta, pre rýchly prístup. Z nej sa rýchlo dostanete von z administrácie, uvidíte nové, ešte neschválené komentáre, pridáte si článok, stránku, obrázok, či nového používateľa. Zobrazujú sa na nej aj rýchle prístupy k niektorým rozšíreniam. Na druhej strane lišty je vstup na váš profil, s možnosťou odhlásenia.

wordpress-odhlasenie

Hlavné menu

Hlavné menu je umiestnené na ľavej strane. Predstavíme si jednotlivé hlavné položky:

Nástenka: wordpress-menu

Sem nás WordPress presmeruje po prihlásení. Nástenka je niečo ako rozcestník systému, s prehľadom posledných aktivít a noviniek na stránke. V submenu je prehľad aktualizácií systému, tém a funkcií WordPress.

Články:

Články sú príspevky, ktoré sú časovo radené – napríklad aj tento článok. Možno ich priraďovať do kategórií a pripájať k nim značky. Tie slúžia na zoskupovanie článkov podľa tém o ktorých píšete. Píšte v nich blog, novinky, správy, aktuality.

Multimédiá:

Chcete mať v článku obrázky? Nahráte ich sem. Toto je knižnica všetkých multimédií. Fotky z nej, môžete zobrazovať v článkoch a stránkach.

Stránky:

Používajú sa k zobrazeniu informácií, ktoré nie je vhodné časovo radiť. Info o vás, o spoločnosti, obchodné podmienky, kontaktný formulár, dotazníky. Neradia sa do kategórií ani značiek.

Komentáre:

Organizovanie a správa všetkých komentárov.

Vzhľad:

Nastavenie dizajnu webstránky. Inštalácia, správa a nastavenie tém. Zobrazenie widgetov, tvorba vlastného menu web stránky. Editor súborov témy.

Moduly:

Zoznam všetkých pluginov nainštalovaných na webstránku. S ich pomocou pridávame funkcie na web. V tomto menu ich vyhľadávame, inštalujeme, aktivujeme, aj deaktivujeme.

Používatelia:

Ľudia, ktorí sú zaregistrovaní na stránke. Môžete meniť niektoré nastavenia, priradiť im užívateľské práva – čo môžu na stránke robiť.

Nastavenia:

Už z názvu je jasné, že v tomto menu sa nastavujú podrobnejšie vlastnosti webu a modulov.  Niektoré moduly si vytvárajú vlastné položky v menu. napr „Kontakt“ – menu pre plugin Contact Form 7, na tvorenie kontaktných formulárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*